مدیرکل دفتر آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد از برگزاری مرحله آزمایشی نوزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت خبر داد و گفت: این آزمون روز دوم اردیبهشت‌ماه به منظور آشنایی بیشتر متقاضیان با نحوه اجرای آزمون برپا می‌شود.

سیدفخرالدین اسماعیلی، مدیرکل دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌های مردمی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا با اشاره به برگزاری مرحله آزمایشی آزمون سراسری قرآن و عترت گفت: با توجه به اینکه امسال برای اولین بار آزمون سراسری قرآن و عترت به صورت مجازی برگزار می‌شود، لازم بود تا یک مرحله آموزشی برای کاربران در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به بارگذاری فیلم و جزئیات بیشتر آزمون سراسری قرآن و عترت در سامانه quranedu.ir گفت: در این فیلم، داوطلبان با شیوه برگزاری آزمون مجازی آشنا خواهند شد، ضمن اینکه نحوه محاسبه نمره، نحوه رفتن به سؤال بعد، میزان فرصت در نظر گرفته شده برای هر سؤال، امکان برگشت به سؤال قبل و بسیاری جزئیات دیگر در این فیلم و در سامانه آزمون اطلاع‌رسانی شده است.

اسماعیلی با تأکید بر اینکه آزمون مجازی طی روزهای هشتم،‌ نهم و دهم برگزار می‌شود، در مورد پیش‌بینی میزان حضور متقاضیان ثبت‌نام‌کننده در جلسه آزمون بیان کرد: طی روزهای گذشته تماس‌های متعددی از سوی مؤسسات گرفته شده اما اینکه چه تعداد از ۱۲۰ هزار نفر متقاضی ثبت‌نام‌کننده در آزمون حضور می‌یابند، مشخص نیست با این وجود امیدواریم درصد بالایی از این افراد در آزمون حضور پیدا کنند.

مدیرکل دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌های مردمی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در مورد فرایند این آزمون بعد از برگزاری گفت: پس از رسیدگی به اعترضات احتمالی و بعد از دو یا سه روز پس از اجرای آزمون نتایج اعلام می‌شود. بعد از آن نیز وارد فاز شفاهی آزمون رشته حفظ خواهیم شد.

اسماعیلی افزود: شیوه اجرای این بخش بستگی به وضعیت کرونایی کشور دارد، اگر وضعیت رو به بهبود باشد، مرحله شفاهی آزمون رشته حفظ را به صورت حضوری در مؤسسات استانی و نیز نظارت مجازی از تهران، برگزار خواهیم کرد. در غیر این صورت مرحله شفاهی را به صورت وبیناری به سرانجام می‌رسانیم.

در ادامه فیلم آموزشی نحوه شرکت در آزمون بارگذاری شده است.